Když se vám stane, že auto nechce nastartovat, může to být nejen nepříjemné, ale i stresující, zvláště pokud spěcháte. Příčin, proč automobil může selhat při startu, je celá řada. Porozumění nejčastějším problémům vám může pomoci situaci lépe vyhodnotit a případně i rychleji najít řešení.
Vybitá nebo slabá baterie
Jednou z nejčastějších příčin, proč auto nenastartuje, je vybitá baterie. Pokud při otočení klíčkem slyšíte jen slabé cvaknutí nebo vůbec žádný zvuk, je pravděpodobné, že baterie je vybitá nebo má špatné kontakty. V takovém případě může pomoci nabití baterie pomocí startovacích kabelů z jiného vozidla nebo její výměna.
Problémy se startérem
Startér je zařízení, které roztočí motor, aby mohl nastartovat. Pokud při zapnutí zapalování uslyšíte cvakání, ale motor se neroztočí, může být problém ve startéru. Může jít o mechanické poškození nebo o elektrický problém, který vyžaduje zásah odborníka.
Nedostatek paliva
I když to může znít banálně, často bývá příčinou nemožnosti nastartovat auta prostý nedostatek paliva. Někdy může být ukazatel paliva nefunkční a nádrž je prázdná. Proto je dobré zkontrolovat stav paliva ještě před pokusem o start.
Porucha zapalování
Zapalovací systém je nezbytný pro start motoru. Pokud svíčky nepracují správně, nebo je problém s zapalovací cívkou či modulu, motor nemusí nastartovat. Tyto závady bývají složitější na diagnostiku a vyžadují odborný servis.
Problémy s palivovým čerpadlem nebo filtrem
Pokud palivové čerpadlo selže nebo je ucpaný palivový filtr, palivo se nedostane do motoru v dostatečném množství, což brání startu. Projevuje se to většinou tak, že auto cuká nebo startuje jen velmi obtížně.
Imobilizér nebo elektronické závady
Moderní auta jsou vybavena bezpečnostními systémy jako imobilizér, který zabraňuje krádeži vozidla. Pokud je imobilizér aktivován nebo dojde k poruše elektroniky, může auto odmítat nastartovat i při správném používání klíče. V takovém případě je potřeba kontaktovat autorizovaný servis.